Piyan artık koruma altında

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, sadece Akşehir ve Eber gölleri alt havzasında yaşayan ve "baklagillerin kraliçesi" olarak isimlendirilen piyan bitkisinin koruma altına alınması amacıyla eylem planı hazırlandı.

Piyan artık koruma altında
Bu içerik 1206 kez okundu.

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, sadece Akşehir ve Eber gölleri alt havzasında yaşayan, türü yok olma riski altında bulunan ve "baklagillerin kraliçesi" olarak isimlendirilen piyan bitkisinin koruma altına alınması amacıyla eylem planı hazırlandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğun yineledi..

Piyanın doğal olarak yetişen ve yok olma riski altında olan bir baklagil türü olduğuna işaret eden Temel, bitkinin neslinin devamı ve korunması için "Piyan Eber Sarısı Tür Eylem Planı" hazırlandığını aktardı.

Endemik bir tür olan Eber sarısının ekonomik değeri olmaması yüzünden köylüler tarafından yabani ot olarak değerlendirildiğine dikkati çeken Temel, şöyle devam etti:

"Baklagiller familyasında tek çiçekten üç meyve verme özelliği olan piyan, ender bir tür. Mayıs ayında çiçekleniyor ve ağustosta meyve veriyor. Bitki, sulu tarım faaliyetlerinin yoğun kullanım baskısı altındadır. Bu şekilde devam etmesi halinde, eşsiz bir özelliğe sahip bu bitkinin tamamen yok olması kaçınılmazdır. Türü korumak için yaşam alanını korumak yeterlidir. Eber ve Akşehir göllerinin korunması, Piyan Eber Sarısı Tür Eylem Planı'nın başarıya ulaşması için yeterli olacaktır."

Piyan baklagillerin kraliçesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.