Sosyal medyanın parçası haline gelen küfürler

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası sürecinde Fatih Terim ve bazı milli futbolculara sosyal medya üzerinden yapılan eleştiriler bu mecranın doğru kullanımıyla ilgili soru işaretlerini akıllara getirdi.

Sosyal medyanın parçası haline gelen küfürler
Bu içerik 2006 kez okundu.

İSTANBUL(AA) - 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası sürecinde Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve bazı milli futbolculara sosyal medya üzerinden yapılan eleştiriler bu mecranın doğru kullanımıyla ilgili soru işaretlerini akıllara getirdi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medyada Fatih Terim'e ailesi üzerinden yapılan ağır eleştirilerin hem hukuksal hem de insan hakları açısından asla tasvip edilemez olduğunu söyledi.

Kırık, yapılan eleştirilerin bir ölçüsünün bulunması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Fatih Terim'e sosyal medya üzerinden eleştirileri acımasızca yüklenilmesi, ailesinin, kızının rencide edilmesi, doğmamış torununun hakaretlere maruz bırakılması gerek hukuksal gerekse de insan hakları açısından asla tasvip edilen bir durum değil. Küfürler, argo ve hakaret içerikli kelimeler günümüzde sosyal medyanın tabiri caizse bir parçası durumuna gelmiştir. Sosyal medya kullanıcılarının bir ifade kullanmadan, bir paylaşım yapmadan önce mutlak suretle empati kurması gerekmektedir."

"Sosyal medya danışmanları kullanılmalı"
Ünlülerin bir kısmının sosyal medya danışmanları kullanarak paylaşımlarını gerçekleştirdiğini aktaran Kırık, "Arda Turan gibi bilnen isimlerin sosyal medyada bir içerik paylaşmadan önce paylaşılan içeriklerin mutlaka sonuçlarını ve etkilerini öngörmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kullanıcılarla girilecek karşılıklı atışmalar ve sert münakaşalar kişi adına bilinmeyecek büyük sorunlar doğurabilmektedir." şeklinde görüş bildirdi.

sosyal medyada küfür
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.