Düğündeki takılar ile yapımı tamamlanan 7 asırlık cami ayatak duruyor

Kayseri'nin Develi ilçesinde Selçuklu beylerinden Göçarslan oğlu Nasrullah'ın eşi Sivasi Siti Hatun tarafından düğün takılarıyla yaptırılan cami, 7 asırdır ayakta duruyor.

Düğündeki takılar ile yapımı tamamlanan 7 asırlık cami ayatak duruyor
Bu içerik 551 kez okundu.

KAYSERİ(AA) - Kayseri'nin Develi ilçesinde Selçuklu beylerinden Göçarslan oğlu Nasrullah'ın eşi Sivasi Siti Hatun tarafından düğün takılarıyla yaptırılan cami, 7 asırdır ayakta duruyor.

Yukarı Develi olarak adlandırılan bölgede bulunan ve Selçuklu döneminden kalma nadir camilerden olduğu bilinen Sivasi Hatun Camisi'nde 735 yıldır ibadet ediliyor.

Caminin imamı Oktay İşçi, AA muhabirine yaptığı söyleşide, Sivasi Siti Hatun tarafından 1281 yılında inşa ettirilen tarihi caminin orijinal Selçuklu kemerli şekilde, mukarnaslarla 16 direk üzerine kurulduğunu söyledi.

Caminin iç havası akustik görsel şekli ve havalandırmasının çok dikkati çektiğini belirten İşçi, "Camimizin mihrabında parlak mermerler var. Bunlar daha sonra restorasyonda konmuş. Bu mermerlerin orijinalinde çok değerli ince elmastan olduğu rivayet edilen taşlar varmış. Bunun amacı imamın sesinin dengeli şekilde her yere ulaşmasını sağlamaktır. Camimizde soba yakılmıyor, buna rağmen kışın 15-20 derece sıcaklığı oluyor. Doğal yapısı itibarıyla yazın da serin oluyor. Camimiz ender Selçuklu eserlerinden biri ancak mimarı bilinmiyor. Yapılış ayrıntısı ve işleme bakımından Türkiye'de bunun gibi 2 caminin daha olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

Caminin Sivasi Hatun'un düğününden elde edilen gelirle inşa edildiğini dile getiren İşçi, şöyle dedi:

"Sivasi Hatun, buradaki Selçuklu beyinin eşidir. Camimiz, Sivasi Siti Hatun'un düğünü olduktan sonra takılan takılar ile deve, büyük ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen gelirle yapılmış. Düğünde Avşar beyleri, Selçuklu beyleri tarafından takılar takılmış, hediyeler verilmiş. Sivasi Hatun, cami yapılmasını istemiş ve cami düğün hediyeleriyle yapılmıştır."
 

7 asırlık cami düğün takılarıyla yapılan cami Göçarslan oğlu Nasrullah'ın eşi Sivasi Siti Hatun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.