İstanbul'daki camilerde Hasır Matik yaygınlaşıyor

Gönenli Grup tarafından camilerin dış mekanlarında kullanılmak üzere tasarlanan, Türkiye'nin ilk hasır toplama kabini Hasır Matik, İstanbul'daki camilerde yaygınlaşıyor.

İstanbul'daki camilerde Hasır Matik yaygınlaşıyor
Bu içerik 472 kez okundu.

İSTANBUL (AA) - Gönenli Grup tarafından camilerin dış mekanlarında kullanılmak üzere yapılan, Türkiye'nin ilk hasır toplama kabini Hasır Matik, İstanbul'daki camilerde kullanılmaya başlandı.

AA muhabirine çalışmaları hakkında bilgi veren Hasır Matik üreticisi Melih Taymaner, "Camilerde dışarıda hasırların üzerinde namaz kıldığımız vakit üstümüzün başımızın, elimizin ayağımızın kirlenmesinden dolayı ne yaparız diye düşünerek bu sistemi geliştirdik. Katlanır sistemli uyguladık bunu da... Yani hasırı ikiye katlayarak içeri alıyor mekanizma. Böylece hasırın altı namaz kıldığınız yere değmiyor. Sene boyunca hasırın temiz yüzüyle namaz kılabiliyorsunuz." diye konuştu.

Taymaner, uzun Hasır Matik modellerinde 80 ile 100 arasında kişinin namaz kılabildiğini aktardı.

Ürünün üzerine 4 kişinin rahatlıkla oturabileceğini dile getiren Taymaner, ahşap muhafaza içinde hayrat olarak tasarladıkları üründe hijyenin ön planda tutulduğunu söyledi

-"Hasır Matik yağmurdan, sudan ve güneşten etkilenmiyor"


Hasır Matik içindeki hasırların senede bir defa firmaya getirilerek klasik halı gibi yıkandığını söyleyen Taymaner, "Firmamıza getiriliyor, cüzi bir fiyatla yıkanıyor, tekrar hizmete sunuluyor. O yüzden ömürleri de çok uzun sürüyor. Katlanarak içeride muhafazalı kutunun içinde olduğu için yağmurdan, sudan, güneşten etkilenmiyor, kırılmıyor. Uzun süre kullanılabiliyor." bilgilerini verdi.

Taymaner, kendisinin normalde bir doğalgaz firması işlettiğini, Hasır Matik fikrinin bir gün cami dışında hasır üzerinde namaz kıldığı sırada aklına geldiğini anlattı.

Hasır Matik Melih Taymaner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Orkun Altun     2016-08-31 Kendisini tanırım çok delikanlı hakkın ve halkın adamıdır. Bu başarılı davayıda layığıyla atlacaktır. Kendisine başarılar dilerim BŞK BLD BŞK. Orkun Altun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.