İstiridye ve midyenin içindeki parlak kısımdan elde edilen sedef ince dokunuşlarla sanata dönüşüyor

Sedef, Gaziantepli ustaların ellerinde ahşapla buluşturularak, sandalyeden sehpaya, bastona ve takılara kadar pek çok üründe kullanılıyor.

İstiridye ve midyenin içindeki parlak kısımdan elde edilen sedef ince dokunuşlarla sanata dönüşüyor
Bu içerik 406 kez okundu.

GAZİANTEP (AA) - İstiridye ve midyenin içindeki parlak kısımdan elde edilen ve ahşapla buluşarak göz kamaştırıcı ürünlerde kullanılan sedef, Gaziantepli ustaların ellerde ince dokunuşlarla hayat buluyor.

Osmanlı el sanatlarında önemli bir yere sahip olan sedef işlemeciliği, genellikle kadınların gösterdiği ilgi sayesinde ayakta kalmayı başarıyor. Takılardan süs eşyalarına, dekorasyondan hediyeliklere kadar pek çok alanda yer alan sedefler, zorlu süreçlerin ardından ahşaba işleniyor. Sedefle süslenen sandık, sandalye, rahle ya da tespih gibi şeylerde kolye, bileklik ve küpe gibi takılar, ince ince işlemelerin ardından tezgahtaki yerini alıyor.

Sedef işlemeciliği ustası Şerafettin Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri sedef işlemeciliği işiyle uğraştığını belirterek, "Babamdan devraldığım bu işi, 30 yıldan fazla zamandır yapıyorum. Yaptığımız eserleri Türkiye'nin dört bir tarafına gönderiyoruz." diye söyledi.

İstiridye ve midyenin içindeki parlak kısımdan çıkarılan sedefin ilk önce kaynatılarak temizlendiğini belirten Demir, ustalık isteyen sedef işinin detaylarını şöyle anlattı:

"Sedef kurumaya bırakılır. Kuruyan sedefler, kerpetenle küçültüldükten sonra zımparayla şekli verilir. Daha sonra sedef, usta ellerde ince dokunuşlarla ahşap zemine konulur. Sandalyeden sehpaya, sandıktan, rahleye, bastondan, tespihe kadar, aklınıza gelebilecek tüm ahşap ürünlerde kullanılabilir."

Son zamanlarda sedefe olan ilginin arttığını vurgulayan Demir, "Özellikle bayramın yaklaşmasıyla turistik yerlerdeki satıcılardan gelen talep arttı. O nedenle bugünlerde biraz daha yoğun çalışıyoruz. Genel olarak ise son yıllarda sedefe olan ilginin arttığını söyleyebiliriz." dedi.

İstiridye midye sedef Gaziantepl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.