Ekmek paralarını

Aksaray'da yaşayan Sahire ve Cumali Darılmaz çifti, 15 yıldır geçimlerini, sazlıklarda yetişen kamışlarla yaptıkları hasırları satarak sağlıyor.

Ekmek paralarını
Bu içerik 357 kez okundu.
AKSARAY (AA) - Aksaray'da yaşayan Sahire ve Cumali Darılmaz çifti, 15 yıldır kamıştan yaptıkları hasırları satarak geçimini sağlıyorlar.

Kent merkezine bağlı Akhisar köyünde oturan Sahire (36) ve Cumali Darılmaz (41), Aksaray ve Afyonkarahisar'daki sazlıklarda yetişen kamışlarla yöreye has hasır örüyor.

Evlerinin bahçesinde günde 4 saat çalışarak ayda ortalama 90 hasır yapan çift, 15 yıldır bunları satarak geçimlerini sağlıyor. Tanesi 45 liradan satılan hasırlar, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Sahire Darılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasır örerek ekmek paralarını kazandıklarını söyledi.

Zahmetli bir iş yaptıklarına değinen Darılmaz, "Kamış normalde çok değersiz bir bitki olarak görülebilir. Fakat biz ekmeğimizi kamıştan kazanıyoruz. Kamış bizim için çok önemli." diye konuştu.

"Hasırlar çok kullanışlı"
Cumali Darılmaz ise kamışın bazı işlemlerden geçtikten sonra örülecek hasır haline geldiğini belirtti.

Yaptıkları hasırların çok kullanışlı olduğunu anlatan Darılmaz, hasırların genellikle hayvanların üzerine atmak için mandıralarda, yazlıklarda, kameriyeler ve evlerin önünde, kışın sıcak ve yazın serin tuttuğu için de köy evlerinin damlarında kullanıldığını kaydetti.
Sahire cumali darılmaz aksaray kamıştan hasılar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.