Çeltik tarlalarına tırtıllar dadandı

Türkiye'nin çeltik üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan İpsala ovasında ekili bazı çeltik tarlalarında tırtıl zararlısı görülmeye başlandı.

Çeltik tarlalarına tırtıllar dadandı
Bu içerik 605 kez okundu.

EDİRNE (AA) - Türkiye'nin çeltik üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan İpsala ovasında ekili bazı çeltik tarlalarında tırtıl zararlısı görülmeye başlandı.

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İpsala'nın özellikle Balabancık ve Sultanköy ovalarında ekili çeltik alanlarında tırtıl zararlısının görülmeye başlandığını anlattı.

Acilen mücadeleye başlanması gerektiğinin altını çizen Balcılar, "Bazı yıllarda görülen ve halk arasında çayır tırtılı denilen zararlının, özellikle Sultanköy ve Balabancık köylerimizin çeltik tarlalarında görülmeye başlandığı bilgisini aldık. Yeni larva döneminde olan ve yeni yeni görülmeye başlayan bu tırtıl zararlısıyla üreticilerimiz bir an önce mücadele etmeliler'' dedi.

İpsala Ziraat Odası'ndan ziraat mühendsi Turgut Durak da kelebek larvası, yeşil kurt adlarıyla da anılan tırtılların bu yıl yoğun olarak görülmeye başlandığını belirtti.

Sultanköy Muhtarı Ahmet Kılıç ise köylerinde yaklaşık 10 bin dekar alanda çeltik üretimi yapıldığını, yaklaşık 100 dekar alanda tırtıl görüldüğünü ve bu zararlının günden güne yayıldığını kaydetti.

çeltik tarlaları İpsala ovası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.