Kelebek Park'ta 3 haftalık ömürleri turizmi canlandıran kelebekler

Antalya'da turizmi çeşitlendirmek amacıyla kısa bir süre önce kurulan Kelebek Park'ta, ömrü sadece 3 hafta ile sınırlı olan kelebekler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kelebek Park'ta 3 haftalık ömürleri turizmi canlandıran kelebekler
Bu içerik 818 kez okundu.

ANTALYA (AA) - Antalya'da turizmi çeşitlendirmek amacıyla kısa bir süre önce kurulan Kelebek Park'ta, ömrü sadece 3 hafta ile sınırlı olan kelebekler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kundu Turizm Bölgesi'ndeki parkta, botanik bahçede yaşayan rengarenk kelebekler, ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere adeta masalsı bir ortam sunuyor.

Civarda uçuşan çok sayıda kelebeği yakından görme fırsatı bulan ziyaretçiler, değişik renklerdeki ve büyüklükteki sevimli canlıların fotoğraflarını çekiyor. Aileleriyle parka gelen çocuklar, eğlenceli zaman geçiriyor.

Kelebek Park Genel Müdürü Hakkı Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 dönüm arazi üzerine kurulu parkın nisan ayında hizmete girdiğini söyledi.

Parkın bin 600 metrekare kapalı botanik bahçesi bulunduğunu belirten Çolak, "Uçma alanı olarak Türkiye'nin en büyük kelebek parkı. Parkımızda yasal olarak izinli 15 türde kelebek var. Kelebekleri Filipinler'den getiriyoruz. Binlerce kelebeği aynı anda ziyaretçilerin beğenisine sunuyoruz." dedi.

"Nemli ortamda yaşıyorlar"
Parktaki "Atlas" türü kelebeğin en dikkat çekici tür olduğunu ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Çolak, bu türün dünyanın en büyük kelebeği olma özelliği taşıdığını kaydetti. Çolak, Atlas kelebeğin kanat açıklığı uzunluğunun 28 santimetreyi bulduğunu, ana vatanının ise Hindistan olduğunu dile getirdi.

Kelebekler tropik bir bölgeden geldiği için ortalama yüzde 70'lik bir neme ihtiyaç duyduklarına işaret eden Çolak, "Kelebeklerin yaşaması için 30-32 derece arasında bir sıcaklık ortamı sağlamamız gerekiyor. Bize en çok 'Kelebeklerin ömrü bir gün değil mi?' sorusunu soruyorlar. Getirdiğimiz türler ortalama 3 hafta yaşıyorlar. İki yıl kadar yaşayan kelebek türleri de var. Ziyaretçiler parkımıza yoğun ilgi gösteriyor." diye konuştu.

Kelebeklerle zaman geçirmenin zevkli olduğu kadar zor yanları da bulunduğunu anlatan Çolak, kelebeklerin yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli bitkilerin bakımının zahmetli olduğunu söyledi.

Kelebek Park 3 hafta ömürlü kelebekler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.