Gönüllü öğretmen Safire'nin zor hayatını değiştirdi.

Kahramanmaraş'ta 1 yaşındayken geçirdiği menenjit nedeniyle yatağa bağımlı hale gelen 43 yaşındaki bedensel engelli Safire Seyfioğlu, resim öğretmeninin desteğiyle okuma yazma öğrenmeye çalışıyor.

Gönüllü öğretmen Safire'nin zor hayatını değiştirdi.
Bu içerik 452 kez okundu.

Safire'nin zor hayatı


Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Yeşilova Mahallesi'nde, Halil ve Fatma Seyfioğlu çiftinin 5 çocuğundan Safire, 11 aylıkken geçirdiği ateşli hastalık sonucu kafasını, ayaklarını ve ellerini hareket ettirmede güçlük çekmeye başladı. Kahramanmaraş ve çevre illerdeki hastanelerde yapılan müdahaleye rağmen sağlığına kavuşamayan Safire'ye Ankara'da "menenjit" teşhisi konuldu.

Ömrünün büyük bölümünü yatağa bağımlı geçiren Safire'nin 43 yıllık yaşamı gönüllü bir öğretmenle tanışmasının ardından değişti. Gönüllü öğretmen Berna Tekin'den kurs alan Safire'nin, kısa sürede resim yeteneği ortaya çıktı. Okuma yazma da öğrenmeye başlayan Safire, yaşama azmiyle örnek oluyor.

Resimleri tek eliyle yapıyor
Safire Seyfioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resim yapmayı çok sevdiğini, öğretmenin desteğiyle okuma çalışması yaptığını söyledi.

"Öğretmenim geliyor, konuşuyoruz, defter getiriyor çalışıyoruz. Allah razı olsun inşallah okuma yazmayı öğrenirim." diyen Seyfioğlu, tek elini kullanarak yaptığı resimleri evlerini ziyarete gelen misafirlere göstermekten mutluluk duyuyor.

Annesi 43 yıldır bakıyor
Anne Fatma Seyfioğlu da "Çocuğum küçükken hasta oldu, doktora götürdük. Doktor iğne, ilaç verdi bir faydası olmadı. Daha sonra Adana'ya götürdük yine bir sonuç alamadık. Ankara'ya götürdük. Ankara'da 'menenjit' dediler sonra geri getirdik. 11 aylıkken hasta olmuştu, 43 yıldır bakıyorum işte. Zor oluyor ama ben anneyim işte, bakıyorum." dedi.

Anne Seyfioğlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinden tekerlekli sandalye hediye edildiğini, bundan mutluluk duyduklarını dile getirerek, böylece kızını rahatlıkla dışarı çıkarabildiklerini belirtti.

Safire Seyfioğlu Yeşilova Mahallesi menenjit geçirmek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.