'Yeşili takip et' ile Microsoft'un Türkiye birincisi oldular

Microsoft tarafından düzenlenen Kodu Cup 2016 yarışmasına "Çevre ve Ben" temasıyla katılan Yalova Atatürk Bilim Sanat Merkezi öğrencileri, Türkiye'den 165 projeyi geçerek birinci oldu.

'Yeşili takip et' ile Microsoft'un Türkiye birincisi oldular
Bu içerik 680 kez okundu.

YALOVA (AA)-Yalova Atatürk Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri Türkiye Birincisi oldu.

Merkezi Amerika birleşik devletlerin'de bulunan bilişim ve yazılım şirketi Microsoft tarafından "Geleceği planlayan çocuklar" sloganıyla düzenlenen "Kodu Cup 2016" tasarım ve programlama yarışmasında, "Yeşili takip et (Follow the green)" oyunuyla Türkiye birincisi oldular..


"Green Team" adıyla yarışmada yer alan ortaokul öğrencileri, "Follow the green" oyunuyla Türkiye'den katılan 165 projeyi geride bıraktı.

BİLSEM Müdürü Sabri Kan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin bu yarışmadan hak ettiği birincilikle döndüğünü söyledi.

Öğrencilerin kod yazarak yaptıkları bu anlamlı oyunun derece aldığını duyunca çok sevindiğini dile getiren Kan, "Çok yakın gelecekte onların yazılım alanında ülkemizi çok iyi yerlerde temsil edeceğine inancım sonsuzdur." dedi.

Bilişim Teknolojileri öğretmeni Koray Özdemir de bilişim çağında öğrencilerin programlamayı öğrenmesinden, bununla yeni oyunlar tasarlamasından ve kurum olarak buna aracı olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Yarışmanın amacı öğrencilerimizin programlama yeterliliklerini kullanarak, 'Çevre ve Ben' temalı bir oyun hazırlamalarıydı. Bu amaçla öğrencilerimiz bir senaryo oluşturdu. Daha sonra bu senaryoya bağlı programın genel tasarımını yaptılar. Ardından kendi başlarına bunun kodlamasını, programlamasını yaptılar ve oyunlarını hazır hale getirdiler."

-"Programlamanın, kodlamanın ne olduğunu bilmiyordum" -
8. Sınıf öğrencisi ve Green Team Sözcüsü Simay İlaslan, bilgisayarla BİLSEM'de tanıştığını kaydetti.

Buraya gelmeden önce programlamanın, kodlamanın ne olduğunu bilmediğini anlatan İlaslan, "Bizlere verilen zaman içinde oyunumuzu yetiştirmek için sabah saat 05.00'te kalkıp okula gitmeden önce oyunu yapmaya ve vaktimi buna harcamaya başladım. Arkadaşlarımla teneffüslerde bile vaktimizi buna harcadık. Bu şekilde de oyunumuz yaptık." dedi.

Green Team'de görev alan öğrenci Musa Mert Atik de oyunu piyasaya sürecek gibi hazırladıklarını dile getirerek, "Farklı farklı insanlardan farklı düşünceler alarak bu oyunu yapmaya çalıştık." dedi.

Oyunun senaryosunu yazan Şebnem Ilgıt Yılmaz da BİLSEM'in katkılarıyla bu yarışmaya katıldıklarını aktararak, "Bu yarışmaya görev paylaşımı yaparak hazırlandık. Ben senaryoyu yazdım. Mert ve Simay da kategorileri ayarladı, birlikte kodları yazdık. Bu şekilde hem zamandan kazandık hem de birlikte çalışmış olduk." diye konuştu.

Muhabir: Yunus Ozan SÖYLER, İsmail Ersan

Çevre ve Ben Yeşili takip et Microsoft'un Türkiye birincileri BİLSEM Kodu Cup 2016 Green Team
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.