'Bale pabuçları' provaları bitmek üzere ve yeni sezona hazır

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin Bale Bölümü, yeni sanat sezonunda "Korsan", "Fındıkkıran", "Uyuyan Güzel" ve "Ateş KuşuBahar Ayini" gibi iddialı eserlerle seyirciyi selamlayacak.

'Bale pabuçları' provaları bitmek üzere ve yeni sezona hazır
Bu içerik 1649 kez okundu.

İSTANBUL-Sibel Kurtoğlu (AA) - İstanbul'da bulunan İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin (İDOB) Başkoreograflığı'na geçen yıl getirilen tecrübeli dansçı Ayşem Sunal'ın önderliğindeki bale topluluğu, sezon boyunca ilgi çekici eserlerle sahnede olacak. Kadıköy'deki Süreyya Operasında 5 Ekim'de "Korsan" balesinin sunumuyla seyirciyle buluşacak dansçılar, Paşalimanı'ndaki İDOB binasında provalarını devam ettiriyor..

Sezonun ilk eseri, geçen yıl prömiyer yapan "Korsan" olacak. İngiliz Şair Lord Byron'un aynı adlı şiirinden esinlenilerek Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges ve Joseph Mazilier'in metnini yazdığı eser, yaşayan bale efsanelerinden Kanadalı sanatçı Anna-Marie Holmes'in koreografisiyle sahneye konulacak. Eser, 5 Ekim'de sahnelenmeye başlanacak.

Teknik açıdan çok güçlü, artistik bakımdan Hollywood filmlerini aratmayan Korsan'ın ardından sahne, yeni yılla birlikte Çaykovski'nin "Fındıkkıran" balesine bırakılacak. Eser, 3 Kasım'dan itibaren Uğur Seyrek'in koreografisiyle sahnelenecek.

İDOB, yeni sezonda, Çaykovski'nin bale tarihine geçen eseri "Uyuyan Güzel"i İstanbullu seyirciyle buluşturacak. Başkoreograf Ayşem Sunal'ın sahneye koyacağı eserin prömiyeri, şubat ayında yapılacak.

Bale severler bahar aylarında ise 20. yüzyılın önemli bestecilerinden Stravinsky'nin "Ateş Kuşu" ve "Bahar Ayini" eserlerini izleme imkanına kavuşacak.

Fındıkkıran Uyuyan Güzel Ateş KuşuBahar Ayini İstanbul Devlet Opera ve Balesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.