Asırlık ceviz ağaçlarından güç ve asalet sembolü baston çıkartıyor

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, Anadolu'da "gücün ve asaletin" sembolü olarak bilinen asırlık ceviz ağaçları ve hayvan boynuzları, 3 kuşaktır Birol ailesi tarafından bastona dönüştürülüyor.

Asırlık ceviz ağaçlarından güç ve asalet sembolü baston çıkartıyor
Bu içerik 1460 kez okundu.

BİTLİS (AA) - Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, asırlık ceviz ağaçları ve hayvan boynuzları, usta ellerde sanat eserini aratmayan bastonlara dönüştürülüyor.

Eski yıllanmış ceviz ağaçları ve manda, sığır, koç gibi hayvanların boynuzları ile yapılan bastonlar, ebruli, gümüş kakma, ay yıldız, sedef ve Osmanlı tuğrası işlemeleri ile göz kamaştırıyor.

İlçede 3 bin yıllık geçmişe sahip baston sanatını 3 kuşaktır sürdüren Birol ailesi, Anadolu'da "gücün ve asaletin" sembolü olarak bilinen bastonları meraklılarının beğenisine sunuyor.

-"40 yaşından sonra kullanılması sünnet"

Adilcevazlı baston ustası Cumali Birol, dede ve babasından kalan baston sanatını, 3 kuşaktır sürdürdüklerini söyledi.

İlçenin "Cevizler Vadisi" ve "Şehri Cevizler Diyarı" olarak bilindiğini ifade eden Birol, şöyle konuştu:

"Bu ceviz ağaçlarından baston imalatı yapıyoruz. Daha önce ilçede 8 aile bu işten geçimini sağlıyordu ama şimdi bir tek biz kaldık. Gelişen teknoloji ve fabrikasyon üretim nedeniyle biraz sıkıntılar yaşıyoruz. Baston sanatı unutulmaya yüz tutmuş el sanatları arasına girdi ama amacımız ve hedefimiz bu sanatı devam ettirmek. Bu sanatın yok olmaması adına 4'üncü kuşak şu anda tezgahta ve onları yetiştirmeye çalışıyoruz. Ağaca hayat veriyoruz. Baston, gücün ve asaletin sembolü, bazen göz, bazen de üçüncü bir ayaktır. Sevdiğinize taktim edildiğinde hayırlı ve uzun ömür ifadesi, 40 yaşından sonra kullanılması sünnet her evde olması gereken bir aksesuardır. Son yıllarda yaşlılık aracı olarak görüyoruz ama değil. Baston bir güç, asalet ve semboldür."

-"3 bin yıldır bu meslekten geçimini sağlayanlar var"


Birol, 3 bin yıllık geçmişi olan baston sanatını gelecek kuşaklara aktarmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirerek, "Bunun sürdürülebilir olması için çaba sarf ediyoruz. 120 yıldır bu sanatı yürütüyoruz. Bu sanatı gelecek nesillere nasıl aktaracağımızın hesabını yapıyoruz. İnşallah bu meslek ölmeyecektir. 3 bin yıldır bu meslekten geçimini sağlayan aileler var." diye konuştu.

-"25 bin dolarlık baston yaptım"


Fiyatları 50-3 bin lira olan baston çeşitleri bulunduğunu belirten Birol, yaptıkları sanata ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla 25 bin dolarlık baston ürettiğini söyledi.

güç ve asalet sembolü ceviz ağaçları baston
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.