Gece ders çalışmaları için bu kütüphane 24 saat açık

Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı Şehir Kütüphanesi, mesai saatlerinde değişikliğe giderek 24 saat boyunca hizmet vermeye başladı.

Gece ders çalışmaları için bu kütüphane 24 saat açık
Bu içerik 280 kez okundu.

BURSA (AA) -SERGEN SEZGİN - Bursa'da 24 saat hizmet veren Şehir Kütüphanesi, ders çalışmak ve kitap okumak isteyenlere gece geç saatlerde de kapılarını açıyor.

Hemen hemen 19 senedir tarihi Setbaşı Köprüsü yanında hizmet veren Büyükşehir Belediyesine bağlı Şehir Kütüphanesi, 2017 yılının ilk günlerinden itibaren saat değişikliğine giderek, gece gündüz hizmet vermeye başladı.

Gün içerisinde yoğunluğun yaşandığı kütüphane, gecenin sessizliğinde de ders çalışmak ve kitap okumak isteyenleri ağırlıyor.

"Gecenin sabaha karşı 4-5'inde bile insanların buraya geldiğini gördük"

Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Ayşe Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu uygulamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin talimatıyla başladıklarını söyledi.

Kütüphanenin kesintisiz olarak hizmet verdiğini belirten Hacıoğlu, gün içinde neredeyse oturacak yerin kalmadığını dile getirdi.

Bu yoğunluğun gece saatlerinde de devam ettiğini vurgulayan Hacıoğlu, şöyle devam etti:

"Bazen insanlar evlerinde ya da yaşadıkları ortamda ders çalışacak imkana sahip olamayabiliyorlar. Burası özellikle geceleri sessiz sakin ve ders çalışmak için uygun bir ortam haline geliyor. Güven ortamı içerisinde sağlıklı bir şekilde ders çalışabiliyorlar. İlk bu uygulamayı duyurduğumuzda gece saatlerinde kimsenin gelmeyeceği yönünde ön yargılar vardı. Bu tepkilere kulak asmadık ve denemek istedik. Gecenin 4-5'inde bile insanların buraya geldiğini gördük. Günlük ortalama bin 500 kişi kütüphaneyi ziyaret ediyor. Gece saatlerinde de ortalama 200 kişi burada oluyor."

"Evde olsaydım ders çalışamazdım"

Kütüphaneye ders çalışmak için gelen Hacı Özden (18), hasta olduğu için babasının çalışamadığını bu yüzden de evi kendisinin idare ettiğini anlattı.

Sabah 09.00-14.00 saatleri arasında devletin açtığı okul kurslarına gittiğini belirten Özden, "Öğle 15.00 ile gece 01.00 arası garsonluk yapıyorum. İşten çıktıktan sonra da sabah namazına kadar kütüphaneye gelip, ders çalışıyorum. Sonrasında ise dinlenip aynı şekilde günü geçiriyorum." ifadelerini kullandı.

Üniversite sınavlarının bitişine kadar bu şekilde devam etmek zorunda olduğunu dile getiren Özden, şöyle konuştu:

"Bu kütüphaneye hedeflerime ulaşmak için geliyorum. Hedeflerimden biri imam diğeri de polis olmak. Evde olsaydım ders çalışamazdım."

 

gece açık kütüphane Şehir Kütüphanesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.