WannaCry Hackerlarının saçmalığı

WannaCry virüsü tüm dünyada hızla yayılınca hemen her ülkede gündeme oturmuş durumda

WannaCry Hackerlarının saçmalığı
Bu içerik 894 kez okundu.

WannaCry virüsü nedir ?

WannaCry virüsü WannaCry Hacker grubu tarafından yazılmış, sistemlerdeki açıkları otomatik olarak bulup dosyaları filtreleyen bir yazılımdır. Dosyalar kilitlendikten sonra ilgili kişiden fidye istenir ve ödeme yapması durumunda dosyaları geri verilir. Bunu bir iş haline getiren hacker grubunu sanal eşkıya olarak tanımlayabiliriz.

WannaCry Hackerları kimdir ?

WannaCry Hacker grubundan henüz hiçkimse yakalanamamıştır. Kimlikleri bilinmiyor ancak kuzey kore'li oldukları tahmin ediliyor.

WannaCry amacı nedir ?

WannaCry Hacker grubu yapmıs olduğu fidye sistemiyle şuana kadar 70 bin dolar civarında para topladığı tahmin ediliyor. Bu para yapmış oldukları sisteme ve girişmiş oldukları riske göre çok az görülüyor. Bundan sonra ne yapacakları ise henüz bilinmiyor. 

WannaCry virüsüne karşı ne yapıyoruz ?

Gelişmiş ülkeler sistemlerini sürekli güncelleyerek WannaCry virüsüne karşı korunmayı amaçlıyorlar. Ancak binlerce firma oturmuş sistemlerini değiştirmek veya güncellemek konusunda yeterli bilgiye ve çalışana sahip değil. Bu konuda devletlerin ortak çalışma yürütmesi bekleniyor.

WannaCry virüsüne ne yapabiliriz ?

WannaCry virüsünü engellemeye çalışmak bir kısım için yeterli olabilir ama genel olarak çözüm değildir. Devletlerin birleşip bitcoin saçmalığına son vermesi gereklidir. İzi sürülemeyen paralar, ulaşılamayan bankalar ortadan kaldırılmalıdır. Sanal eşkıyalığın çözümü ancak para alışverişne hakim olmaktan geçer. Bugün WannaCry virüsü bitse yarın diğeri başlar. Bitcoin gibi rahatlıkla para alışverişinin yapılıp kime nereye gitiği belli olmayan sistemleri takip edemediğimiz için bu tür eşkıyalıklar her zaman olacaktır. Devletlerin bu konuda ortak karar alması zorunlu hale gelmiştir. Sadece WannaCry virüsü için değil , gelecekteki tüm virüsler için bu konunun üzerinde durulması herkesin yararına olur.

WannaCry virüsü WannaCry hackerları WannaCry fidyesi sanal eşkıyalık bitcoin para makinesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.