Selçuklu motifleri Diriliş Ertuğrul daha çok rağbe tgördü

Bitlis'in Ahlat ilçesinde Selçuklu motifleriyle işlenen el sanatları, "Diriliş Ertuğrul" dizisiyle birlikte daha çok rağbet görmeye başladı.

 Selçuklu motifleri Diriliş Ertuğrul daha çok rağbe tgördü
Bu içerik 557 kez okundu.

BİTLİS (AA) - TRT'de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisi, Selçuklu figürlerine olan ilgiyi artırdı.

Başta Büyük Selçuklu Devleti olmak üzere tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, bastonu ve diğer el sanatları ile ünlü Ahlat'ta sanatkarların yaptığı Selçuklu figürlü eserler, dizi sayesinde popüler hale geldi.

Baston ustalarından Refa Gökbulak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin hemen her yerinde ağırlıklı olarak bulunan Selçuklu eserlerinden esinlenerek bastonlara bu figürleri işlediklerini söyledi.

"Diriliş Ertuğrul dizisinin etkisiyle Selçuklu motiflerine ilgi arttı"
Diziden sonra Selçuklu figürlerinin popüler hale geldiğini belirten Gökbulak, şunları ifade etti:

"Bastonlarımızda ağırlıklı olarak ilçemizde bulunan Selçuklu dönemine ait tarihi eserlerin üzerindeki motifleri işlemekteyiz. Bunlar Selçuklu kartalı, Selçuklu kilim deseni ve bunun gibi figürlerden oluşuyor. Son zamanlarda TRT'de yayınlanan 'Diriliş Ertuğrul' dizisinin etkisiyle Selçuklu motiflerine talep ve ilgi gittikçe arttı. Daha önce ayda 5-10 adet satış yaparken, dizi sonrası satışımız 100'ün üzerine çıktı. Diriliş dizisi çok kaliteli ve tarihimizi çok güzel şekilde anlatmaktadır. Oyuncuların giyim kuşamları ve dekoratif olarak kullandıkları eşyalara da insanların diziye olan ilgisini artırmakta. Dolayısıyla bastonlarımızda kullandığımız motiflere de ilgi gittikçe artmaktadır. Gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında Selçuklu motifli bastonlarımız oldukça ilgi görüyor."

Selçuklu motifleri Diriliş Ertuğrul Büyük Selçuklu Devleti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.