Poliüretan Kumaşlar Nasıl Temizlenir?
Ar-ge'ci

Poliüretan Kumaşlar Nasıl Temizlenir?

Bu içerik 1245 kez okundu.

Poliüretan kumaş temizlemeBirçok kumaş türünün kendine özgü temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri olan poliüretan kumaşlardır. Poliüretan kumaşlar nasıl temizlenir ve sonrasında kumaşın yapısı nasıl bozulmaz buna dikkat etmelisiniz. Özellikle kıyafetlerde tayt ve esnek eşyalar poliüretan kumaşlardan üretilmektedir. Likralı yapısından dolayı sıkça tercih edilirler.

Poliüretan Kumaşların Temizliği
Eskiden sıkça karşılaştığımız bu kumaşlar ya da bu kumaşlardan üretilen kıyafetler günümüzde yerini lastiğe bıraktı. Esneme olabildiğinden çok tercih eldir. Mayo ve streç pantolonların üretiminde de kullanıla poliüretan daha öncelerde kıyafetlerin vatkalarında da tercih edilebiliyordu. Esnek yapısı ile vücudu sararak daha şık bir görüntünün olmasını sağlayabiliyor. Fakat poliüretan kumaşları çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkamanız oldukça yanlıştır. Çünkü içeriğinde genel olarak lastik bulunduğundan özelliğini kaybedebiliyor. Özellikle mayo tarzı eşyalarda elde ılık suda yıkamanız en doğrusu.

 Çamaşır makinesinde yıkama yaptığınızda ise düşük ısıda yıkama yapmalısınız. Poliüretan eşyalar yıkandığında kuruması için makinenizin kurutma bölümünü kullanmamanız gerekir. Bunun yerine güneş görebilen fakat gölgede asarak kurutmalısınız. Çünkü yapısı gereği kumaş bozulabilir.

Günümüzde poliüretan kumaş yerine lastik, polyester, suni ipek ya da poplin daha fazla tercih edilmektedir. Poliüretan kumaşların yerini alan bu kumaşların temizliğinde de dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Polyester kumaşlar sıcak suda ve elde yıkanmalıdır. Birbirine yakın renkteki kumaşları tercih etmelisiniz. 

Çamaşır makinesinde ılık ayarda yıkamalısınız. Suni ipek ise ılık su ve deterjanla yıkanmalıdır. Her ne kadar has ipeğin yerini almasa da bu kumaşlarında hassas bir şekilde temizlenmesi gerekir. Poplin, yine suni ipek ve ipek karışımı olan kumaştır. Bu tarz kumaşlar genellikle satın alınan yerde üzerinde uygulama talimatı olan kumaşlardır. Bu talimatın dışında temizleme işlemi yaptığınız da kumaşın bozulması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Poliüretan kumaşlar nasıl temizlenir buna açıklık getirmeye çalıştık. Öncelikle kumaşın yapısını bilmeniz uygulama ve temizleme aşamasını kolaylaştıracaktır. Bu sebeple satın alınan yerde yıkama ve kurutma talimatlarını göz önünde bulundurarak temizleme işlemi yapmanız en doğru işlem olacaktır. Uygun koşullarda temizleme işlemi kumaşların daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

 

Poliüretan Kumaşlar temizleme nasıl temizlenir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Kılıçdaroğlu artık zırhlı araçla gezecek
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.
Mahkemeden Anlı, Ata ve Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.